הדברה ירוקה

הדברה ירוקה

על הדברה ירוקה – הדברה ידידותית לסביבה

הדברה ירוקה דורשת ידע רחב לגבי התנהגות המזיקים של המדביר על מנת שיידע לאבחן את הטיפול שימנע מהמזיקים לחזור לסביבת הבית.

התכשירים הנפוצים ביותר המשמשים את המדבירים בשיטה הירוקה הם מלכודות פרומון, המשמשים לניטור ולכידה של חרקים שונים, ג’לים המשמשים כפיתיון ולמעשה נושאים חומר המרעיל את החרקים. כל טיפול מדביר מחייב מתן הוראות ברורות ללקוח לגבי הפעולות שימנעו מהחרקים או המכרסמים לשוב לסביבת המחיה של בני האדם.

בישראל, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מחייב את כל המדבירים נושאי הרישיון לעבור קורס המסמיך אותם לעסוק בהדברה. הקורס נמשך שנה ובסופו יש מבחני הסמכה בכתב ובעל פה ומעניק למדבירים הסמכה. במסגרת הקורס המדבירים מקבלים ידע נרחב ומעשי  על שימוש מבוקר ברעלים, מדע החרקים והתנהלות חייהם. הסמכה זו מעניקה למדבירים בנוסף חידושים בשיטות הדברה ירוקה.

 

משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה עושים כמיטב יכולתם להטמיע את שיטות ההדברה הירוקה כשיטה המובילה לביצוע הדברות, תוך הקפדה על מספר עקרונות:

א. ההדברה תתבצע כדי לסלק בעיית מזיקים קיימת המפריעה לניהול חיים של בני האדם כמו ג’וקים או נמלים.

ב. ההדברה תיעשה כאשר הפגיעה באיכות הסביבה היא מזערית ובכוונתה לקטול אך ורק את המזיק הקיים ולא בשיטה אשר תקטול מינים שונים אחרים של מזיקים.

ג. השימוש ברעלנים יהיה מינימלי

ד. לאחר ההדברה , המדביר מספק אחריות לתקופות שונות, תלוי בסוג ההדברה, ובכך מבטיח את יעילות ההדברה ונותן דגשים איך להימנע ממזיקים בעתיד.

הדברה ירוקה היא השיטה העדיפה להדביר. בישראל ובכל העולם עוברים בהדרגה לשיטות הדברה ירוקות וממשיכים לחקור ולפתח שיטות, אשר מטרתן למגר את המזיק הספציפי בסביבת המחייה של האדם. נשים בהריון תינוקות מבוגרים וילדים אשר מהווים אוכלוסייה שהמערכת החיסונית שלהם חלשה יחסית, חייבים להעדיף את שיטת ההדברה הירוקה.

הדברה ירוקה יכולה להתבצע בבית, בחצר, במחסן או בעסק.